• Novinka

Šípky plod BIO 100g

Kód 0001447
  • BIO

Prvý herbár, ktorý popisuje liečivé schopnosti tohto plodu je anglosaského pôvodu, pochádza z 11. storočia. Dužina je bohatá na antioxidanty, najmä vitamín C a karotenoidy. Obsahuje tiež vitamíny A, E a vitamíny skupiny B, éterické oleje, organické kyseliny, triesloviny, a flavonoidy. Z minerálov sú zastúpené hlavne horčík a železo. Vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém. má antioxidačné účinky, posilňuje steny ciev a  zmierňuje príznaky stresu.  Podporuje krvný obeh, a vyplavovanie toxínov. Vďaka vitamínu P, tzv. rutínu, ktorý obsahuje aj pohánka, vitamínu C a vápniku sú šípky výborným prírodným liekom proti paradentóze.

3,90 €
Objednavky, ktoré budú objednané do 25.10 23:59, budú doručené 27.10. medzi 15:00 a 20:00.

Práve si pozerá 6 ľudí

Viac ako 5 ks na sklade

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Rakúsko

Zloženie: Plody ruže šípovej

Skladujte v uzavretej nádobe na suchom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti do 70%. Chráňte pred priamym slnečným žiarením

Šípky sú plodmi divej ruže šípovej. Jej domovom je Európa, západná Ázia a severozápadná Afrika. Ruža šípová je drevnatý, tŕnitý ker dorastajúci do výšky 2-3 metre, má rada slnečné svahy, listnaté lesy a zatrávnené lúky. Je jednou z najcennejších bylín, ktoré sa exporujú, oceňujú ju najmä v severských štátoch.

Plody  dozrievajú na jeseň a presne v tomto období sú pre naše telo najviac prospešné. Zber sa začína v septembri a trvá do prvých mrazov. Vitamín C sa mrazom nezničí a so šípkami sa lepšie pracuje, keď sú mäkké. Zároveň sa jemné chĺpky spoja a neštípu tak. Okrem plodov využívame aj kvety, ktoré zbierame v júni, júli.

Grécka poetka Sapfo nazývala ružu kráľovnou kvetín. Ružové vonné esencie používali už starí Rimania, Gréci a Egypťania, získavali ich macerovaním ružových okvetných lístkov vo vode alebo alkohole. Naši starí bylinkári považovali ružu za dôležitú a vhodnú na posilnenie srdca a osvieženie ducha.

PRÍPRAVA: Kvôli zachovaniu vitamínov je vhodnejšie čaj pripraviť maceráciou v studenej vode, nie zalievaním horúcou vodou. Na 0,5 l vody pridáme 2 PL sušených šípok a necháme odstáť cez noc. Na ďalší deň zohrejeme, ale len pod bod varu, možeme osladiť medom.

Z dužiny tohto súplodia sa najčastejšie pripravuje šípkový čaj. Môžeme ale vyrobiť i víno, ocot, šípkový džem, omáčku alebo sirup.  Lupienky kvetov používame ako čerstvú jedlú dekoráciu, pridávame do čajových zmesí a džemov.

Informácie o trhovníkovi

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.