Pravidelné umývanie si rúk patrí neodmysliteľne k nášmu životu. Viedli nás k nemu už odmalička aj naši rodičia, ktorí nám neustále prízvukovali jeho dôležitosť. Na mimoriadnom význame umývania si rúk sa zhodli odborníci aj počas epidémie koronavírusu. A tak sme sa na to sústredili ešte viac, poctivo sme sa drhli mydlami a pre istotu sme pridali aj dezinfekčné gély na báze alkoholu. Zvýšená hygiena má však aj svoju odvrátenú stránku, ktorá sa prejavuje suchou, popraskanou až šupinatou pokožkou. Vysušeným rukám je potrebné čo najskôr pomôcť. Mydlo totiž okrem toho, že ich efektívne zbaví baktérií a špiny, odstráni aj prirodzenú lipidovú vrstvu zabezpečujúcu hydratáciu pokožky.


Ako si udržať ruky hydratované


Vysúšaniu rúk zabráni pravidelné používanie krému, stačí aj tenká vrstva. Urobte si z toho akýsi rituál – hneď ako si ruky poriadne vydrhnete mydlom, utriete dosucha, použite hydratačný krém. Dobré je tiež mať svoj vlastný krém, ktorý budete používať iba vy, nikdy totiž neviete, či si rovnako poctivo ako vy umývajú ruky aj ďalší členovia domácnosti.


Pravidelným krémovaním rúk nielenže znova hydratujete pokožku, ale jej tým pomáhate nanovo vytvárať ochrannú bariéru a zabránite aj jej bolestivému praskaniu. Na noc si môžete naniesť vrstvu krému, aby mohol pracovať počas spánku. Použitím ľahkých bavlnených rukavíc zas zabránite tomu, aby ste si prípravok utreli do perín. Vďaka tomuto jednoduchému triku majú i cenné zložky krému viac času, aby poriadne vsiakli do pokožky a ráno sa zobudíte s veľmi príjemným pocitom hebkých rúk.

 

Pomôže vám medový zábal


Prvá pomoc pre suché ruky môže byť aj tento účinný medový zábal. Pripravte si ho aspoň raz do týždňa. Siahnite po pastovanom mede, ktorý je príjemne krémový a netečie kade tade.
Ingrediencie:


2 PL pastovaného medu
2 PL ovsených vločiek
1 vaječný žĺtok
1/2 PL olivového oleja
jednorazové igelitové rukavice


Postup:


V miske si vymiešajte olivový olej so žĺtkom na pastu a pridajte med s ovsenými vločkami. Zmes si v hrubej vrstve natrite na umyté ruky a nasaďte si igelitové rukavice. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, ale pokojne aj dlhšie. Pred spaním ho zmyte teplou vodou bez mydla a ruky si natrite hydratačným krémom.


Medové zázraky uľavia suchým rukám


V Tržnici Nivy nájdete aj Medový obchod s pestrou ponukou produktov, v ktorých sa spájajú prírodné ingrediencie s medom. „Viac ako rok sme miešali a testovali rôzne oleje a maslá, až sa nám podarilo vytvoriť naše voňavé hydratačné krémy, ktoré okrem medu, včelieho vosku, propolisu, peľu a materskej kašičky obsahujú marhuľové maslo, prírodnú vazelínu, hroznový olej a pantenol. Oba naše krémy na ruky majú rovnaké zloženie, líšia sa len svojou vôňou- žltý krém má sladkú vôňu medu a fialový krém sviežu vôňu levandule,“ píšu Filip Grgula, majiteľ Medového obchodu na svojej stránke.

 


V krémoch na ruky z Medového obchodu sa nachádzajú viaceré cenné zložky, ktoré v sebe spájajú množstvo benefitov. Med pôsobí antibakteriálne, protizápalovo a antioxidačne. Propolis so svojimi protizápalovými účinkami podráždenú pokožku hojí a zároveň ju chráni proti baktériám a plesniam. Peľ obsahuje celú kopu vitamínov a má omladzujúci efekt. Marhuľové maslo spĺňa ekologické a bio štandardy a dodá vám zamatovú krémovosť. Včelí vosk a prírodná vazelína chránia pokožku pred stratou vody. Dôležitá je aj materská kašička, ktorá má vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu ochranný a hojivý efekt. Pantenol podporuje hojenie rán, pomáha obnovovať poškodený epitel, znižuje svrbenie a zápal pokožky a zlepšuje jej hydratáciu.


Ak vás trápia extrémne vysušené, začervenané až šupinaté fľaky na koži, pomôže vám Propolína - prírodná vazelína s propolisom. Je vysoko mastná, bráni pokožke strácať vodu a odstráni nepríjemné svrbenie a pálenie vašich rúk.

 


Po ktorej z ponúkaných medových alternatív siahnete vy?