U Vážky

Yerba Mate citrónový čaj 50g

Kód 0002560

Čaj maté sa získava sušením mladých vetvičiek cezmíny paraguajskej. Cezmína je strom bežne dorastajúci do výšky 8-15 metrov, ktorý od septembra do decembra kvitne malými bielymi kvietkami. Na plantážach sa však pestujú stromy maximálne do výšky 5 metrov. Hlavná sezóna zberu maté trvá od mája do septembra. Mladé konáriky sa osekajú mačetami a nahromadia sa na kopy. Okolo nich sa založia, následne sa lístky dosušujú horúcim vzduchom. Potom prichádza na rad hrubé drvenie. Rozdrvené listy sa nechajú zrieť vo vreciach pri normálnej teplote vzduchu zhruba 9-12 mesiacov. Za tento čas získa yerba maté svoju charakteristickú vôňu a chuť. Na konci celého procesu sa lístky ešte raz drvia, preosievajú sa sitami a vhodne sa zmiešavajú. Výsledkom je yerba maté – zelené maté.

Objednavky, ktoré budú objednané do 20.1 23:59, budú doručené 22.1. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Indiáni Guaraní, žijúci na hraniciach Argentíny a Paraguaja, si rozprávali legendy o strome bohov, úžasnej liečivej rastline, ktorej účinky dobre poznali. Nazývali ju caáiguá. Indiáni Quechua z oblasti ležiacej na územiach Peru, Bolívie a severnej Argentíny, volali tento strom mati. Práve tento názov sa udomácnil aj medzi Španielmi, ktorí kolonizovali indiánske územia a spoznávali strom bohov, cezmínu paraguajskú a nápoj pripravený z jej listov. Ten je dodnes vo svete známy ako maté.

Maté sa pije ako veľmi aktívny nápoj s pomerne výrazným obsahom kofeínu, ktorý sa u maté označuje ako mateín. Má s kofeínom rovnakú podstatu podobne ako teín v čaji.

Maté pomáha aktivizovať centrálny nervový systém, znižovať únavu, zlepšuje pamäť, prospieva po intenzívnom opaľovaní, pri bolestiach hlavy a migréne, odstraňuje poruchy spánku, spomaľuje procesy starnutia, posilňuje srdce a celý kardiovaskulárny systém, zmierňuje a lieči kôrnatenie tepien, uvoľňuje periférne cievy a tým znižuje krvný tlak. Taktiež je účinný antioxidant, obsahujúci polyfenoly, odbúrava toxické látky z tela, regeneruje pečeň, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, stimuluje kôru nadobličiek, zlepšuje trávenie, lieči problémy zažívacieho traktu, pomáha pri zápche a hemoroidoch, zásobuje telo energiou a používa sa aj ako afrodiziakum.

ZAUJÍMAVOSTI: Jezuitskí misionári, mnísi, ktorí šírili kresťanstvo v Južnej Amerike, sa snažili tento čaj pestovať. Zakladali prvé plantáže čaju maté a úspešne s ním obchodovali. Pomerne dlho im však trvalo, kým prišli na tajomstvo množenia rastliniek zo semien. Toto tajomstvo si potom úzkostlivo strážili. Tvrdé semená cezmíny paraguajskej musia totiž najprv prejsť tráviacim traktom veľkozobých vtákov tukanov. Tráviace šťavy leptajú a zoslabujú obaly semien a tie, až keď sa dostanú spolu s trusom von, sú schopné vyklíčiť.

Ako prvé si jezuiti všimli, že maté znižuje účinky pitia silného alkoholu chicha, ktorí si domorodci pripravovali skvasením plodov karobových stromov. Vďaka jezuitom sa pitie maté rozšírilo pomedzi všetky spoločenské vrstvy.

PRÍPRAVA: Silné maté: Tradične sa nasype maté až do 1/4 objemu kalabasy a zvyšné 3/4 sa dolejú 90°C teplou vodou.

Jemnejšie maté: 2-3 čajové lyžičky maté dáme do kalabasy, zalejeme ho cca 90°C teplou vodou a pijeme také horúce, ako sa len dá. Po dopití si maté zalejeme podľa chuti ešte niekoľkokrát, kým lístočky nevychladnú. Maté môžeme zaliať 5-10krát podľa chuti.

Domorodí Indiáni pôvodne sŕkali horúce maté z hlinených nádob a lístočky cedili cez zuby, aby ich následne mohli hlasno vypľúvať na zem. Tradične sa však maté pije z vydlabaných a vysušených tekvičiek, plodov kalabasa. Priamo do kalabasy sa nasypú lístočky maté a zalejú sa vriacou vodou.

Znalci tvrdia, že klasická prírodná kalabasa dáva čaju maté špecifickú chuť a nedá sa ničím nahradiť. Ku kalabase neodmysliteľne patrí i slamka bombilla. Pôvodne sa zhotovovala z dutého bambusu, ku ktorému sa na spodnej strane uplietla sieťka z konských vlasov, aby sa rozdrvené lístočky maté nedostávali do úst. Dnes sa používajú predovšetkým kovové bombilly, ktoré sa na spodnom konci mierne rozširujú, vytvárajúc dômyselné sitko.

Skladujte v uzavretej nádobe na suchom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti do 70%. Chráňte pred priamym slnečným žiarením

Zloženie:Zelené maté 71%, citrónová tráva 10%, pomarančová kôra, citrónová kôra 4%, prírodná vôňa

Krajina pôvodu: Brazília

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.