Bulgur 500g
U Vážky

Bulgur 500g

Kód 0001385
  • Vegánske

Bulgur sa získava z lámaných zŕn tvrdej pšenice (so zachovaním klíčkov semien a endospermu). Tvrdé odrody pšenice sa namáčajú, následne sa predvaria a vysušia na slnku, alebo sú iba naparené, sušené na slnku. Namáčaním alebo naparovaním dochádza k vzniku enzýmov a čiastočnej premene škrobov na jednoduché cukry. Potom prebieha fáza odstránenia otrúb (u celozrnnej varianty sa otruby zachovávajú) a drvenia. Cez sieť sa potom roztriedi podľa veľkosti na rôzne hrubé druhy. Podľa hrúbky zŕn sa bulgur delí na jemný (ideálny do polievok a šalátov), medium a hrubý.

Obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, čo je dosiahnuté najmä vďaka tomu, že ide o minimálne spracované obilie so zachovaním klíčka. Má veľa vlákniny, vitamíny B, C, A a E a minerály vápnik, železo a horčík, selén.

Objednavky, ktoré budú objednané do 02.12 23:59, budú doručené 4.12. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Turecko

Zloženie: 100% Bulgur

Skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti 75%

Výživové hodnoty:

1 433,74 kJ / 343 kcal, tuky: 1,5g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,3g, sacharidy: 69,8g, z toho cukry: 0g, bielkoviny: 12,5g, soľ: 0,2g

Spôsob spracovania pšenice na bulgur je starý tisícky rokov. Archeológovia odhadujú, že niečo podobné, čo dnes poznáme pod názvom bulgur, mohlo byť prvým spracovaným jedlom človeka. Odkazy v Biblii naznačujú, že namáčaním, sušením a lámaním si upravovali pšeničné zrná už 4000 rokov pred naším letopočtom v Babylone a neskôr aj v starovekom Egypte či v Ríme. Takto si pšenicu lepšie uchovali na zimu. A hoci je dnes príprava bulguru zmechanizovaná, základný princíp spracovania zostal rovnaký.

V ajurvéde sa bulgur nazýva i „zimné jedlo“ a indiáni ho nazývali „ohnivá pšenica“, pretože má otepľovací efekt a tlmí chuť do jedla.

PRÍPRAVA: Bez tepelnej úpravy: Bulgur zalejeme studenou vodou (2 až 2,5násobku bulguru) a necháme 1-2 hodiny odstáť, kým nie je dostatočne mäkký. Ide o najšetrnejší spôsob prípravy, pri ktorom zostanú v bulgure všetky vitamíny a živiny.

Bulgur zaliaty horúcou vodou alebo vývarom: Horúca tekutina proces prípravy výrazne skráti, zvyčajne možno bulgur konzumovať už za 20 - 30 minút.

Varený bulgur: Ide o najrýchlejší spôsob prípravy a tiež najvhodnejší, ak bulgur varíme pre malé deti. Spočíva v tom, že bulgur varíme asi 10 - 15 minút v horúcej vode a ak chceme proces ešte viac urýchliť, pred varením bulgur opražíme, potom príprava trvá len asi 6 - 8 minút.

Všeobecne platí, že čím je bulgur jemnejší, tým je jeho príprava kratšia. Hrubý bulgur vyžaduje tepelnú prípravu.Bulgur má chuť porovnateľnú s niečim medzi ryžou a krúpami. Ide o jemnú obilninu, a to aj vďaka jeho predchádzajúcemu predvareniu. Má príjemnú orieškovú príchuť. Chuťovo sa všetky typy bulguru hodia ako k mäsám, tak k zelenine. Okrem toho sa ale často používa aj ako súčasť šalátov alebo vo forme rizota s pečenou zeleninou. Bulgur sa hodí i na raňajky, kedy je oveľa viac uvarený a pripomína skôr ovsenú kašu, alebo ako zdravé zahusťovadlo v polievkach a omáčkach k dusenému mäsu. V sladkej verzii si ho môžete dopriať s ovocím, orechmi, alebo medom.

Je ideálny pre tých, ktorí nemajú veľa času na varenie ale zároveň im nie je jedno ako sa stravujú.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.