Čakanková káva instantná bezlepková 200g
U Vážky

Čakanková káva instantná bezlepková 200g

Kód 0002511

Čakanka je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky od 30 do 120 centimetrov. Táto rastlina s krásnymi modrými kvietkami je ľudovo nazývaná cigorka. Čakanku pestovali už starí Egypťania a dnes je rozšírená aj v našich končinách, nájdeme ju rásť aj popri cestách, na suchších pasienkoch a medziach.

Objednavky, ktoré budú objednané do 02.12 23:59, budú doručené 4.12. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Koreň čakanky sa zbiera v septembri a októbri. Po umytí treba korene rozrezať na 15 cm kúsky, ktoré potom usušíme v tieni na suchom mieste, alebo umelým teplom do 40 stupňov. Následne sa pomelie a potom praží. Pražením sa inulín a iné prítomné cukry karamelizujú, čím dávajú koreňu tmavohnedé sfarbenie. Vznikne káve podobný nápoj, ktorého aróma znamená pre mnohých detstvo a u ktorého sa predávkovania kofeínom obávať nemusíte.

Už od 17. storočia čakankové korene slúžili ako surovina k výrobe kávoviny. Význam čakanky značne vzrástol začiatkom 19. storočia v dobe napoleonských vojen, kedy bol silne obmedzený dovoz kávy do Európy.

Ak sa snažíte obmedziť príjem kávy, aj tu môže byť káva z čakanky dobrou alternatívou, samozrejme pre svoju chuť, nie účinok. Koreň čakanky obsahuje až 49% inulínu a rozličné horké látky s liečivým účinkom. Inulín priaznivo pôsobí na takmer celú tráviacu činnosť, je probiotikum (podporuje tvorbu „priateľských“ baktérií v tráviacom trakte). Podporuje chuť do jedla a pije sa pri chronických ochoreniach žlčníka a pečene.

Zvonka sa vo forme obkladov používa na bolestivé zápaly, ekzémy a vredovité ochorenia. Mladé, čerstvé korene čakanky je možné použiť v homeopatii.

ZAUJÍMAVOSTI: Čakanka najčastejšie lemuje cesty, ktoré môžu symbolizovať odchody, lúčenia, alebo očakávanie návratu. Na Slovensku bola obľúbená najmä u pastierov. Podľa otvárania jej kvetu a podľa polohy slnka na oblohe vraj určovali čas.

PRÍPRAVA: Stačí, keď dáte jednu kávovú lyžičku praženej zmesi do šálky a zalejete ju horúcou vodou. Nechajte ju chvíľu lúhovať a preceďte. Na dochutenie môžete pokojne použiť med, mlieko či rastlinný nápoj. Neodporúča sa piť vo večerných hodinách.

POUŽITIE: Cigóriu tak môžete pridať do smoothies, cereálií, jogurtov, ba dokonca i do pečenia alebo omáčok.

Skladujte v uzavretej nádobe na suchom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti do 70%. Chráňte pred priamym slnečným žiarením

Zloženie: 100% čakankový koreň

Výživové hodnoty: 

1 540 kj / 368 kcal, tuky: < 0,1g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0g, sacharidy: 81,9g, z toho cukry: 9,6g, bielkoviny: 4,8g, soľ: 0,7g

Krajina pôvodu: Česká republika

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.


Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.