U Vážky

Kakaové bôby celé nepražené BIO 100g

Kód 0002515
  • BIO

Kakaové bôby sú sušené semená plodov kakaovníka Theobroma cacao (theobroma znamená v gréčtine pokrm bohov), je to zelený, husto olistený strom. Divoko rastúci kakaovník dosahuje výšku až 15 metrov. Plod kakaovníka sa podobá veľkému struku. Dorastá do dĺžky 10 až 28 cm a váži 300 až 500 g. Farba plodu býva rôzna podľa odrody a stupňa zrelosti. Nezrelé plody sú väčšinou zelené, zrelé plody sú žlté, červené až hnedé. Vo vnútri plodu sú semená – kakaové bôby – zoskupené v 5 až 8 pozdĺžnych radoch po 10 až 14 semenách. Čerstvé sú takmer bez vône, charakteristickú kakaovú vôňu a chuť získavajú až úpravou t.j. fermentáciou, sušením a pražením. Fermentáciou dochádza k zamedzovaniu klíčenia semien.

2,10 €
Objednavky, ktoré budú objednané do 22.4 23:59, budú doručené 24.4. medzi 15:00 a 20:00.

Práve si pozerá 4 ľudí

Viac ako 5 ks na sklade

Viac o produkte

Za rok sa ich na jednom strome urodí okolo 150 kusov. Na získanie 1 kg suchých bôbov je potrebných 20 až 30 kg čerstvých bôbov. Najkvalitnejšia a najjemnejšia odroda na svete sa nazýva Criollo.

Kakaovník sa pestuje vo vlhkých tropických oblastiach. V dobe objavenia Ameriky (rok 1492) sa bežne pestoval v nižšie položených stredoamerických oblastiach. Zakrátko po objavení Mexika sa rozšíril na Filipíny, Cejlón a na západné africké pobrežie.

Celé kakaové bôby nelúpané pochádzajú z Peru, zberajú sa ešte nezrelé a následne prebieha tradičné spracovanie hlbokou fermentáciou. Plody sa zakrývajú a na 4 až 7 dní sa ponechávajú prefermentovať. Po vybratí semien z drene často nasleduje ďalšia fermentácia, cieľom ktorej je minimalizácia trpkej a horkej chuti, no zachovávajú si svoju čokoládovosť, zvýrazní sa chuť ovocia a dostanú čokoládovohnedú farbu.  Zrná sú neskôr dôkladne sušené, najčastejšie na slnku, ktoré ich dokonale chráni pred plesňami.

Nepražené kakaové bôby nie sú sladké a ani sa nerozpúšťajú na jazyku ako lahodná čokoláda, no ich chuť je skutočne jedinečná. Obal bôbu je tvorený slabou šupkou, ktorú je potrebné pred užitím olúpať. Ide to veľmi ľahko, šupka je podobná papieru. Kakaové bôby môžeme konzumovať celé alebo drvené, pripravuje sa z nich kakaový prášok či kakaové maslo (tuk z kakaových bôbov), kakaová hmota.

Semená predstavujú skutočnú lahôdku a zároveň superpotravinu. Uchovávajú si pôvodný obsah živín, vrátane kvalitných bielkovín, vlákniny, antioxidantov, zdravých tukov a minerálnych látok – železa, horčíka a draslíka. Majú nízky podiel cukru a prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty. Priaznivo ovplyvňujú funkciu psychiky, nervového a imunitného systému, čím prispievajú k zmierneniu únavy a vyčerpania. Tak ako kakao vo všeobecnosti, navodzujú pocit šťastia, a tak im často i lekári pripisujú antidepresívne a antistresové účinky. Obsahujú približne 300 chemicky identifikovateľných látok, čo z nich robí jednu z najkomplexnejších potravín planéty. Obsahujú najvyššiu koncentráciu ľahko vstrebateľných antioxidantov (2x viac než červené víno a 3x viac než zelený čaj).

ZAUJÍMAVOSTI: Stará mexická legenda rozpráva, že prvé kakaové bôby boli pozemšťanom prinesené z domoviny prvých synov slnka. U Indiánov boli kakaové bôby súčasťou náboženských rituálov, u Aztékov mali funkciu platidla (jeden otrok mal hodnotu až sto kakaových bôbov), pre svojich panovníkov pridávali do božského nápoja servírovaného v zlatých pohároch okrem samotného kakaového prášku aj kakaové maslo, vanilku, med, prípadne ďalšie ingrediencie.

POUŽITIE: Môžeme ich jesť surové dôkladne rozžuvané (ľahko horká chuť, ktorú cítime na začiatku sa po chvíli zmení na nezameniteľnú, ničím nerušenú chuť pravej čokolády). Dokonale chutia spoločne s rôznym ovocím (sušeným, čerstvým) alebo s orechmi. V Mexiku sú veľmi populárne kakaové bôby v mede.

Drvené bôby sú ideálnym doplnkom šalátov (ovocných i zeleninových), dodávajúcim lahodnú chuť. Môžu byť tiež súčasťou müsli, kukuričných plátkov, ovsenej kaše, ryžových nákypov, alebo palaciniek. Môžu sa použiť ako ozdoba rôznych dezertov, pečiva, cukrárenských výrobkov, zmrzlinových pohárov. Mleté sa môžu miešať s jogurtom alebo môžu byť použité na prípravu nápojov - teplého kakaa alebo studených koktailov.

Skladujte pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti 70%

Zloženie: Kakaové bôby celé nepražené, fermentované

Výživové hodnoty: 

2 437 kj / 585 kcal, tuky: 52g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 30g, sacharidy: 6g, z toho cukry: 3g, bielkoviny: 12g, soľ: 0,15g

Krajina pôvodu: Peru

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.