U Vážky

Karobový prášok BIO 200g

Kód 0002517
  • BIO

Karob pochádza zo stále zeleného stromu Rohovníka obyčajného. Tejto rastline sa darí najmä v suchšom podnebí. Na našej planéte sa pestuje okolo 4 000 rokov. Karobové semená dozrievajú v tmavohnedých tenkých luskoch dlhých 15 – 30 cm. Podobajú na fazuľové lusky. Sú výrazne zelené, no keď dozrejú, získajú tmavohnedú farbu. Je celkom zaujímavé, že nekonzumujeme semiačka ako pri hrášku a fazuľkách. Po dozretí sa lusky pozbierajú, vysušia na slnku, kde získavajú hnedú farbu a pomelú na jemný prášok.

1,50 €
Objednavky, ktoré budú objednané do 19.9 23:59, budú doručené 21.9. medzi 15:00 a 20:00.

Práve si pozerá 3 ľudí

Viac ako 5 ks na sklade

Viac o produkte

Najčastejšie sa používa ako náhrada kakaa. Taktiež sa zo strukov izoluje takzvaná karobová guma, známa aj ako karibín, ktorá predstavuje povolenú prírodnú prísadu. V potravinových produktoch je označovaná ako E 410. Slúži ako zahusťovadlo či ako stabilizátor.

Karob pochádza zo Stredného východu, odtiaľ sa rozšíril do mnohých teplých oblastí na svete. Udomácnil sa v Španielsku, Grécku i Taliansku a vďaka španielskym kolonizátorom sa neskôr dostal i na nový kontinent, predovšetkým do Mexika.

Samotné slovo karob pochádza aramejčiny a znamená roh, lebo struky majú naozaj podobný tvar. Poznáme ho i ako svätojánsky chlebík. S chlebom nemá nič spoločné, legenda hovorí, že počas svojho asketického pobytu v púšti sa luskami z rohovníka živil svätý Ján Krstiteľ. Karob mu dodával energiu a pomáhal prežiť na jeho 40-dňovej púti.

Často má pomenovanie i kobylková fazuľa. Hlavne preto, že tento strom dokáže znášať neuveriteľné suchá. V bežných časoch, keď bolo všetkého dostatok, slúžili lusky ako krmivo pre dobytok. No počas veľkej neúrody či vojny sa z neho stala súčasť jedálnička. Takto dokázali prežiť časy nepohody obyvatelia Kréty či Malty. Vtedy ho používali ako náhradu medu, cukru či múky.

Karob nespôsobuje alergie ani intolerancie, takže ho pokojne môžete dať svojim deťom (na rozdiel od kakaa neobsahuje kofeín) a nemusíte sa báť nežiadúcich účinkov. Na svoje si však prídu ľudia na nízkohistamínovej diéte, pre ktorých je kakao tabu. Je prirodzene bezlepkový.

Karob obsahuje takmer 50 % cukrov (kakao 5%), vďaka čomu sa stáva ideálnym ochucovadlom zdravých pokrmov (1/3 kalórii kakaa). Karobové semená disponujú veľkou zásobou minerálov a vitamínov, z ktorých vynikajú predovšetkým vápnik (3x viac ako kakao), draslík a horčík.  Za zmienku stojí i vysoký obsah vlákniny (40%), vďaka ktorej podporuje trávenie a znižuje hladiny cholesterolu v organizme. Ďalej zlepšuje trávenie, odstraňuje hnačku, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha pri liečbe chrípky, kašľa, anémie, a keďže neobsahuje kofeín, je vhodný aj pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Okrem toho je možné jeho pravidelným užívaním predchádzať osteoporóze.

ZAUJÍMAVOSTI: Karobové semienka nie sú jedlé, no boli v minulosti mimoriadne užitočné. Keďže sú všetky rovnaké veľkosťou i hmotnosťou (0,2 g), používali sa na váženie zlata, perál či drahých kameňov. Tak údajne vzniklo kedysi dávno slovo karát.

POUŽITIE: Je ideálnou ingredienciou do smoothies pre športovcov. Vďaka sladkastej chuti je vhodný pri pečení koláčov, príprave raw dezertov či varení plniek a pudingov. Nemusí sa vďaka nemu používať veľké množstvo cukru či iných sladidiel. Karobový prášok môžete pridať do všetkých pokrmov, do ktorých by ste pôvodne pridali kakao. Karob nájdete tiež ako zložku hotových produktov – čokolád, sušienok, raw tyčiniek či obaľovaného sušeného ovocia.

Skladujte pri teplote do 25 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu do 70%

Zloženie: 100% BIO karobový prášok

Výživové hodnoty: 

1 304 kj / 302 kcal, tuky: 4g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 1g, sacharidy: 39g, z toho cukry: 26g, bielkoviny: 5,2g, soľ: 0,02g

Krajina pôvodu: Taliansko

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.