Kyselina citrónová 150g
U Vážky

Kyselina citrónová 150g

Kód 0001414

Kyselina citrónová je  kyselina nachádzajúca sa v citrusových plodoch. Je prírodnou konzervačnou látkou a používa sa ako dochucovací prostriedok jedál a nealkoholických nápojov alebo ako prostriedok na odstránenie vodného kameňa. Kyselina citrónová sa nachádza v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, no najviac sa jej nachádza v citrónoch a limetkách, kde môže dosiahnuť obsah až 8% hmotnosti sušiny. Objav kyseliny citrónovej je pripisovaný perzskému alchymistovi z 8. storočia Jaber Ibn Hajjánovi. Stredovekí európski učenci si boli vedomí existencie prírodnej kyseliny v citrónoch a citrónových šťavách. 

Objednavky, ktoré budú objednané do 02.12 23:59, budú doručené 4.12. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Slovensko

Zloženie: 100% Kyselina citronová E330 (kryštalická)

Skladujte na suchom a tmavom mieste (s maximálnou vlhkosťou do 75%)

Výživové hodnoty:

1 527 kJ / 365 kcal, tuky: 0g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0g, sacharidy: 91,4g, z toho cukry: 0g, bielkoviny: 0g, soľ: 0g

V potravinárstve sa kyselina citrónová používa ako ochranná a dochucovacia látka, hlavne u nealkoholických nápojov. Tu býva označovaná ako prídavná látka E 330. Vďaka schopnosti tvoriť s kovmi cheláty sa kyselina citrónová pridáva do mydiel a čistiacich prostriedkov ako odstraňovač vodného kameňa. V dnešných domácnostiach sa najčastejšie používa ako jednoduchý spôsob na odstránenie vodného kameňa usadeného v kanviciach na odstránenie kameňa z sklenených hrnčekov, váz, práčky či umývačky riadu alebo zanesenej toalety. Zdroj: www.wikipedia.org/cs , www.tierraverde.sk

Švédsky chemik Carl Wilhelm Scheele prvýkrát izoloval kyselinu citrónovú v roku 1784 kryštalizáciou z citrónovej šťavy. V priemyselnom rozsahu sa začala kyselina vyrábať v roku 1860. V roku 1893 objavil C. Wehmer, že niektoré druhy plesne rodu Penicillium dokážu produkovať kyselinu citrónovú z cukru. Ale tento mikrobiálny spôsob výroby kyseliny nebol priemyselne dôležitý až do I. svetovej vojny, ktorá prerušila export citrusov. James Currie v roku 1917 objavil, že isté plesne môžu účinne vyrábať kyselinu citrónovú. O dva roky neskôr firma Pfizer začala priemyselnú výrobu kyseliny citrónovej na tomto princípe.

POUŽITIE: Asi si hovoríte, že mnohé z vyššie spomenutého by sa dalo nahradiť obyčajným octom, ale kyselina citrónová na rozdiel od octu nezanecháva žiaden zápach a je šetrnejšia k plastovým a kovovým častiam spotrebičov. Síce na záchode sa pravidelným použitím octu zbavíme nielen kameňa, ale aj baktérií, no na vodný kameň vo fľašiach, vázach a na pohároch je kyselina citrónová absolútne nenahraditeľná a z výsledku budete milo prekvapení. Takto vám vašu sklenenú dekoráciu dokáže udržať vo forme ako v deň nákupu. Kyselinu citrónovú nepoužívame na čistenie hlinených nádob.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.