U Vážky

Kardamom mletý Bio 30g

Kód 0001419
  • BIO

Kardamom je exotické korenie. Bylinný ker rastie vo vlhkých pralesoch v Indii v nadmorkej výške okolo 1500m odkiaľ sa dostal až v dobe antiky do Egypta, Grécka a Ríma. V zelených tobolkách sa nachádzajú drobné tmavé aromatické semená. Práve tie sa používajú ako korenie. Semená sa zberajú ešte pred dozretím, pretože zrelé tobolky pukajú a rozsýpajú semienka po okolí. Plody kardamonu obsahujú približne 10-15ks semienok. Mohutné listy rastliny nie sú aromatické.

Kardamon má aromatickú arómu a  jemne pikantnú citrusovú chuť, ktorá je jemne horká. Patrí mu zároveň hrdé tretie miesto v súťaži o najdrahšie korenie sveta – hneď po šafrane a vanilke.

V súčasnej dobe najväčším producentom stredoamerická Guatemala.

Objednavky, ktoré budú objednané do 28.10 23:59, budú doručené 30.10. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Honduras

Zloženie: Mletý kardamom (Kardamón malabarský)

Skladujte uzavreté na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti do 60%.

V Indii sa kardamom tradične považoval za liečivú bylinu . Semená majú pôsobivé liečivé vlastnosti a používajú sa v tradičnej medicíne po stáročia.

Má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú imunitný systém, preventívne pôsobí proti vírusom. Kardamóm eliminuje prekyslenie organizmu, ktoré vzniká konzumáciou sladkých jedál, zlepšuje trávenie a pomáha pri chudnutí. Antibakteriálne účinky, môžu liečiť infekcie a zdravie ústnej dutiny, starí Egypťania a Rimania žuli z toho dôvodu kardamómové semienka. Má afrodiziakálne vlastnosti, pomáha pri strese, únave alebo depresii. Upokojuje nervovú sústavu a stimuluje myseľ. Používa aj ako parfém, ktorý dáva vzrušujúci akcent pánskym vôňam.

Rimania ho žuvali, aby mali čisté zuby a svieži dych. Bol považovaný za akúsi starovekú žuvačku.

PRÍPRAVA: TIP: Pridajte kardamom do vriacej vody a použite ako ranné kloktadlo na bolesti v krku.

Kardamom je v jedlách veľmi aromatický, takže začnite s malým množstvom a v prípade chuti pridávajte.

Mleté semienka sa používajú v jedlách indickej kuchyne, v slaných aj sladkých receptoch, teplých a korenených jedlách, na dochutenie omáčok, ryže a šalátov, v dezertoch, perníkoch a rôznych sladkostí. Stačí malá štipka, ktorá dodá špecifickú chuť pokrmom. Často sa pridáva aj do čaju, likérov a ájurvédskych nápojov, ktoré využívajú najmä liečivé vlastnosti kardamómu. Vyniká najmä v nápojoch s mliekom a medom. Arabský svet miluje pikantnú chuť, ktorú dodáva dobrej čiernej káve.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.