Kurkuma Bio 30g
U Vážky

Kurkuma Bio 30g

Kód 0001423
  • BIO

Kurkumovník dlhý, nazývaná aj žltý zázvor či indický šafran, je tropická rastlina, pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Pri dobrých rastových podmienkach dosahuje výšku 50 až 100 cm. Kurkumu, ktorú získavame z podzemkov rastliny. Podzemky sa po zbere očistia, sparia horúcou vodou a veľmi pomaly usušia. Potom sa namelú na jemný prášok, obsahujúci mnoho bioaktívnych látok, hlavne kurkumín, ktorý je v kurkume spravidla obsiahnutý z 2%. Jemne pomleté sušené podzemky kurkumy sú výrazne žltej až oranžovej farby. Aróma je zemitá, horčicová s výrazne kvetinovo ovocnou vôňou, chuť je hrejivá, jemné horká a korenistá zároveň.

Objednavky, ktoré budú objednané do 02.12 23:59, budú doručené 4.12. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Tanzánia

Zloženie: Kurkuma (Indický šafrán) / mletý koreň sušeného koreňa Kurkumovníka dlhého (Curcuma longa)

Skladujte pri teplote do 25 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu do 70%. Kurkumín sa znehodnocuje aj pri vystavení svetlu, preto by sme ju mali mať na tmavom mieste.

V súčasnosti sa najčastejšie pestuje v oblastiach s tropickým podnebím (India, Čína, Sumatra), taktiež na Jáve, Haiti, v Japonsku a na Filipínach.

Kurkuma má protizápalové, antibiotické a antioxidačné schopnosti, ktoré obmedzujú rast voľných radikálov v tele. Lieči kožné ochorenia, ekzémy. Dokonca má preukázateľné účinky v rámci prevencie nádorových ochorení. Kurkumín sa ako antioxidant využíva aj pri toxickom poškodení a infekčných zápaloch pečene. Má blahodarné pôsobenie na tráviacu sústavu. Kurkuma podporuje správnu činnosť žalúdka, pečene a žlčníka. Významne podporuje mozgové kognitívne funkcie, najmä u starších ľudí. Ide o prírodný a veľmi účinný mozgový doping. Kurkumín prítomný v kurkume je antioxidant, ktorý podporuje tvorbu kolagénu, bojuje proti príznakom starnutia. Kurkuma rýchlejšie hojí rany. Kurkuma zastavuje zápalové procesy, a tým redukuje bolesti a opuchy kĺbov.

Použiť ju môžete aj na odstránenie zožltnutých zubov spôsobeného popíjaním kávy a čaju. Bielenie prebieha postupne a vyzerá prirodzene. Kurkumu môžete používať každý deň, nanáša sa troška prášku priamo na kefku, bez toho aby došlo k poškodeniu skloviny alebo podráždeniu slizníc a ďasien.

Kurkumou možno zafarbiť napr. látku i drevo.

Najstaršiu zmienku o kurkume môžeme nájsť v Atharvavéde (cca 6000 rokov dozadu), kde je kurkuma predpísaná na ,,odčarovanie“ žltačky. Kurkuma bola uvedená ako farbiaca rastlina v Assýrskom herbári datujúcom cca 2600 rokov dozadu. Pre predkov bola kurkuma nie korením, ale farbivom a liekom na veľa chorôb. Cestovatelia mohli zo sebou niesť korene kurkumy ako liek na dve z najčastejších chorôb, ktorým boli obyčajne vystavení – rany a žalúdočné problémy. Dodnes sa využíva v tradičnej čínskej medicíne a v ajurvéde.

PRÍPRAVA: Aby sa z kurkumy uvoľnil kurkumín, do jedla pridáme čierne korenie. Konzumácia čierneho korenia v spojitosti s kurkumínom zvýšiť jeho vstrebateľnosť kurkumínu až viac ako 1000násobne. Piperín je zložka čierneho korenia, ktorá pomáha vstrebávaniu kurkumínu do krvného obehu. Samotný kurkumín je totiž veľmi zle vstrebateľný.   Tiež tuky, v ktorých je kurkuma rozpustná, napríklad kokosový či olivový olej, aby sa zvýšila vstrebateľnosť. Keďže sa varením jej liečivé účinky redukujú, najlepšie urobíme, keď kurkumu pridáme tesne pred dovarením.

Ako korenie má kurkuma charakteristickú ostrú vôňu a používa sa pri príprave pikantných omáčok (napr. worcesteru). Je neodmysliteľnou súčasťou karí korenia a pridáva sa aj do horčice. Používa sa predovšetkým v indickej kuchyni, do základov, k strukovinám, do polievok, humusu, či rôznych marinád. Zamiešať kurkumu však môžeme aj do smoothies, čaju, alebo si z nej pripravíme zlaté mlieko či pastu.

Kurkuma má mierne prehrievajúce účinky na telo, preto sa odporúča pridávať do jedál hlavne v zimných mesiacoch.

Maximálna denná dávka pre dospelého človeka je jedna čajová lyžička prášku kurkumy. U starších ľudí a detí je dávka polovičná.

Pre dosiahnutie potrebných výsledkov by sa mala kurkuma užívať každý deň, najmenej po dobu troch týždňov, potom nasleduje týždenná pauza a prípadné opakovanie terapie.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.