Škorica mletá cejlónska Bio 30g
U Vážky

Škorica mletá cejlónska Bio 30g

Kód 0001424
  • BIO

Škorica pochádza z kôry vždyzeleného stromu čínskeho alebo cejlónskeho škoricovníka. Strom dosahuje výšku 10 až 15 metrov. Avšak na plantážach sa  pestujú približne 2,5 metrové kry. Osem rokov trvá, kým je možné z rastliny získať koreninu. Zber sa uskutočňuje vždy v období dažďov, a to dvakrát do roka. Po zbere sa výhonky očistia, zbavia listov a následne sa nožom z nich odstráni kôra. Výhonky sa nechajú jeden deň schnúť v tieni, aby prebehol fermentačný proces. Následne sa z nich špeciálnymi nožmi oškrabáva vrchná kôra, ktorá má horkú chuť. Očistená škorica sa ďalej suší na slnku, aby sa okraje zvinuli do seba ako cigary. Vďaka enzýmom – flobafénom sa kôra pri sušení farbí do hnedo-červena.

Objednavky, ktoré budú objednané do 20.1 23:59, budú doručené 22.1. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Srí Lanka

Zloženie: Škorica cejlónska (Cinnamon zeylanicum - verum)

Skladujte pri teplote do 25 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu do 70%

Cejlónska nazývaná „pravá“: Predpokladá sa, že škorica pochádza zo Srí Lanky, prípadne z východnej Indie. Práve cejlónska škorica sa považuje za najkvalitnejšiu na svete. Botanický názov Cinnamomum zeylanicum je odvodený od hebrejského a arabského amomon, čo znamená rastlina voňavého korenia. Je svetlejšia  a má jemnejšiu kvetinovú vôňu.

Cassia nazývaná „nepravá“: Zmienky v Číne sú spred päťtisíc rokov a dodnes sa v čínštine používa názov kwai. Na svete je najrozšírenejšia práve čínska škorica. Čínska je tmavšia, silnejšia intenzívnejšie korenistá.

Obe škorice majú porovnateľné účinky na ľudský organizmus, i keď Cejlónska je vnímaná ako zdravšia a hlavne však obsahuje až o 60x menej kumanínu - toxínu. Ak konzumujeme priveľa kumanínu, hrozí zaťaženie prípadne poškodenie pečene hlavne u citlivých ľudí.

Účinky škorice:

Zlepšuje mozgové funkcie. Pravidelná konzumácia škorice má pozitívny vplyv na pamäť, sústredenie a pozornosť. Rovnako účinná je v boji proti psychickým problémom, akými sú depresie, úzkosti, podráždenosť či bolesti hlavy. Pomáha pri prechladnutí a chorobách zažívacieho traktu. Vie tiež úspešne znížiť hladinu cukru v krvi i zlého cholesterolu. Pomáha chudnúť, v kombinácii so zdravou stravou a pravidelným pohybom môže škorica pomôcť v redukcii hmotnosti. Urýchľuje totiž metabolizmus. Posilňuje ďasná, má vynikajúce antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým zuby aj ďasná chráni pred poškodením, zlepšuje dych.  pomáha zmierniť svrbenie a začervenanie kože a je skvelým prostriedkom v boji proti akné. Je vhodná na najrôznejšie masáže, pri ktorých zmierňuje bolesť a stuhnutosť svalov a kĺbov. potláča zápaly, ktoré sú jednou z hlavných príčin vzniku celulitídy. pôsobí silne protizápalovo. V aromaterapii sa využívala na zmiernenie negatívnych pocitov a nálady, či ako afrodiziakum.

Vôňa škorice fascinovala už dávnych Egypťanov, ktorí poznali aj jej ďalšie účinky. Preto ju používali na výrobu prípravkov na balzamovanie tiel. Zaujímavé je, že používali oba druhy škorice – kôru cejlónskeho škoricovníka, i čínskeho. Škoricou mumifikovali svojich mŕtvych faraónov – a nielen kvôli krásnej vôni. Verili v jej ochranné sily

POUŽITIE: Dávkovanie škorice pre dospelého človeka:

Cassia: max 1 čajovú lyžičku denne.

Cejlónská: max 2,5 čajovej lyžičky (5 gramov) denne.

Škorica pôsobí ako prírodný konzervačný prostriedok, alebo ako prírodné sladidlo. Využíva sa najmä v indickej kuchyni. Dokonale sa hodí do raňajkových kaší, sušienok, koláčov, do štrúdle, palaciniek či smoothies alebo ako posýpka na cestoviny. Skvelá je v kombinácii s pomarančom, čokoládou alebo vanilkou. Zo škorice si môžeme pripraviť čaj. Pridávať sa môže i do pikantných pokrmov.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.