U Vážky

Kakaové bôby drvené Peru Bio 150g

Kód 0001721
  • BIO

Kakaové bôby sú sušené semená plodov kakaovníka Theobroma cacao (theobroma znamená v gréčtine pokrm bohov), je to zelený, husto olistený strom. Divoko rastúci kakaovník dosahuje výšku až 15 metrov. Plod kakaovníka sa podobá veľkému struku, Dorastá do dĺžky 10 až 28 cm a váži 300 až 500 g. Farba plodu býva rôzna podľa odrody a stupňa zrelosti. Nezrelé plody sú väčšinou zelené, zrelé plody sú žlté, červené až hnedé. Vo vnútri plodu sú semená – kakaové bôby – zoskupené v 5 až 8 pozdĺžnych radoch po 10 až 14 semenách. Čerstvé sú takmer bez vône, charakteristickú kakaovú vôňu a chuť získavajú až úpravou t.j. fermentáciou, sušením a pražením. Za rok sa ich na jednom strome urodí okolo 150 kusov. Na získanie 1 kg suchých bôbov je potrebných 20 až 30 kg čerstvých bôbov. 

3,00 €
Objednavky, ktoré budú objednané do 26.9 23:59, budú doručené 28.9. medzi 15:00 a 20:00.

Práve si pozerá 6 ľudí

Viac ako 5 ks na sklade

Viac o produkte

Kakaovník sa pestuje vo vlhkých tropických oblastiach. V dobe objavenia Ameriky (r.1492) sa bežne pestoval v nižšie položených stredoamerických oblastiach. Zakrátko po objavení Mexika sa rozšíril , na Filipíny, Cejlon a na západné africké pobrežie

Kakaové bôby drvené pochádzajú z Peru, zberajú sa ešte nezrelé a následne prebieha tradičné spracovanie hlbokou fermentáciou. Plody sa zakrývajú a na 4 až 7 dní sa ponechávajú prefermentovať. Po vybratí semien z drene často nasleduje ďalšia fermentácia, cieľom ktorej je minimalizácia trpkej a horkej chuti no zachovávajú si svoju čokoládovosť a zvýrazní sa chuť ovocia a dostanú čokoládovohnedú farbu.  Zrná sú neskôr dôkladne sušené, najčastejšie na slnku, ktoré ich dokonale chráni pred plesňami. Nepražené kakaové bôby nie sú sladké a ani sa nerozpúšťajú na jazyku ako lahodná čokoláda, no ich chuť je skutočne jedinečná.  Bôby sa zbavia šupky a rozdrvia sa.

Semená predstavujú skutočnú lahôdku a zároveň superpotravinu. Uchovávajú si pôvodný obsah živín, vrátane kvalitných bielkovín, vlákniny, antioxidantov, zdravých tukov a minerálnych látok – železa, horčíka a draslíka. Majú nízky podiel cukru a prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty. Priaznivo ovplyvňujú funkciu psychiky, nervového a imunitného systému, čím prispievajú k z mierneniu únavy a vyčerpania. Tak ako kakao vo všeobecnosti, navodzujú pocit šťastia, a tak im často i lekári pripisujú antidepresívne a antistresové účinky. Obsahuje približne 300 chemicky identifikovateľných látok, čo z neho robí jednu z najkomplexnejších potravín planéty. Obsahuje najvyššiu koncentráciu ľahko vstrebateľných antioxidantov (2x viac než červené víno a 3x viac než zelený čaj).

PRÍPRAVA: Bôby možno pomlieť na jemný prášok a tak o niečo jednoduchšie zakomponovať do receptu. Len tak samotné sú dobré ako chrumkavé občerstvenie, rýchly zdroj energie alebo ako súčasť rôznych sladkých maškŕt (pečivo, sušienky, müsli, jogurt, tvaroh, smoothie).

POUŽITIE: V Mexiku sú veľmi populárne kakaové bôby v mede. Drvené bôby sú ideálnym doplnkom šalátov (ovocných i zeleninových), dodávajúcim im lahôdkovou chuť. Môžu byť tiež súčasťou müsli, kukuričných plátkov, ovsenej kaše, ryžových nákypov, alebo palaciniek. Môžu sa použiť ako ozdoba rôznych dezertov, pečiva, cukrárskych výrobkov, zmrzlinových pohárov. Mleté sa môžu miešať s jogurtom alebo môžu byť použité na prípravu nápojov - teplého kakaa alebo studených koktailov.

Krajina pôvodu: Peru

Zloženie: Kakaové bôby

Skladujte na suchom mieste pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti do 75%. Chráňte pred priamym slnečným žiarením

Výživové hodnoty: 

2 644 kJ / 631 kcal, tuky: 51,6g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 30,3g, sacharidy: 29,4g, z toho cukry: 1,5g, bielkoviny: 12,4g, soľ: 0,15g, vláknina: 23,4g

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.