Cícer Bio 250g
U Vážky

Cícer Bio 250g

Kód 0001395
  • Bezlepkové
  • BIO

Cícer, nazývaný tiež rímsky hrach konzumovali už pred 7000 rokmi v oblasti Stredného východu. Dnes je druhou najpestovanejšou strukovinou ( po sóji). Najvýznamnejšími kultivarmi sú Desi a Kabuli. Desi tvarom pripomína divokú formu z ktorej bol vyšľachtený a rastie iba v juhovýchodnom Turecku, odkiaľ sa predpokladá, že cícer pochádza. Pestuje sa najmä v Indii, Etiópii, Mexiku a Iráne. Odroda Desi môže byť čierna, zelená alebo bodkovaná. Kabuli má semená svetlejšie, väčšie a s hladkým obalom. Pestuje sa hlavne v Stredomorí, južnej Európe, severnej Afrike, Južnej Amerike a južnej Ázii. Pochádza pravdepodobne z Kábulu (Afganistan) a v 18. storočí sa dostal do Indie. V súčasnosti je najväčším producentom India a Austrália.

Objednavky, ktoré budú objednané do 28.10 23:59, budú doručené 30.10. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Turecko

Zloženie: BIO Cícer (Rímsky hrach)

Skladujte uzatvorené na suchom, tmavom a chladnom mieste

Výživové hodnoty:

1 426 kJ / 339 kcal, tuky: 6g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,1g, sacharidy: 43,2g, z toho cukry: 10,7g, bielkoviny: 19,3g, soľ: 0,06g, vláknina: 17,4g

Cícer je potravina s vysokým obsahom živín. Je bohatým zdrojom bielkovín, vlákninv a kyseliny listovej . Obsahuje tiež minerály, najmä železo a fosfor, ďalej horčik, zinok a vitamín B 6. Vysoký obsahu vlákniny udržuje zdravé trávenie, znižuje vstrebávanie cholesterolu a pomáha udržiavať nízku hladinu cukru v krvi.  Cícer má nízky glykemický index a je prirodzene bezlepkový.

Plutarchos v Cicerovej biografii spomína, že Cicero dostal toto meno či prezývku preto, že jeho predkovia vo veľkom pestovali cícer. Po tom, ako Cicero vstúpil do politiky ho vyzvali, aby si zmenil meno. Je nedôstojné, aby rímsky konzul nosil meno po strukovine. Cicero to však rázne odmietol. Argumentoval, že je to stále lepšie a vznešenejšie meno ako mali napríklad konzul Scaurus, čiže Výron alebo námorný admirál Catulus čiže Šteňa. Všetci mu museli dať za pravdu.

PRÍPRAVA: Cícer pred varením namočíme na 8 -12  hodín do vody, potom vodu zlejeme a varíme 1-1,5 hodiny.

Medzi najznámejšie jedlá z cíceru patrí hummus, falafel a chana dal. Z cíceru možno pripraviť guláš, polievky, prívarky či nátierky, hodí sa do šalátov a dá sa pripraviť aj na sladko. Ak chceme náhradu za chipsy, uvarený cícer pokvapkáme olejom a pridáme obľúbené korenie, rozložíme na plech s papierom na pečenie. Pečieme na 180 stupňov cca 30 minút, kým nebude chrumkavý a občas premiešame. Cícer varením nestráca žiadne vitamíny ani živiny.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.