Slovenská šošovica 250g
U Vážky

Slovenská šošovica 250g

Kód 0001402
  • Bezlepkové

Vysoký obsah vlákniny obsiahnutej v šošovici (rozpustnej aj nerozpustnej) podporuje zdravé trávenie, znižuje vstrebávanie cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Je vynikajúcou súčasťou jedálnićka vegánov, vegetariánov a športovcov. V kombinácii s celozrnnou potravinou poskytuje šošovica rovnakú kvalitu bielkovín ako mäso. Je nielen výživná, ale aj pomerne lacná, čo z nej robí dôležitú potravinu v mnohých rozvojových krajinách.

Objednavky, ktoré budú objednané do 28.10 23:59, budú doručené 30.10. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Slovensko

Zloženie: Šošovica hnedá

Skladujte uzatvorené na suchom, tmavom a chladnom mieste

Výživové hodnoty:

1 385 kJ / 331 kcal, tuky: 0,6g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,26g, sacharidy: 52g, z toho cukry: 2,4g, bielkoviny: 23g, soľ: 0,02g, vláknina: 11g

Šošovica je krovinatá rastlina, z čeľade bôbovitých, pôvodom z Ázie. Je jednou z najstaršie kultivovaných plodín. Dnes sa pestuje mnoho odrôd, najznámejšie sú šošovica zelená, hnedá, červená a žltá, strakatá, a čierna beluga. Po sójových bôboch a konope má šošovica tretí najvyšší obsah bielkovín zo všetkých rastlín.  Je aj dobrým zdrojom vlákniny, kyseliny listovej, vitamínov skupiny B a minerálov, najmä železa, fosforu, horčíku, medi, draslíka a mangánu. Obsahuje polyfenoly ktoré sú silnými antioxidantmi.

Šošovica, ako aj iné strukoviny, obsahuje antinutrienty, ktoré môžu blokovať vstrebávanie živín. Namáčaním a varením ich účinky výrazne znížime.

Ak vám šošovica spôsobuje tráviace ťažkosti, vyberajte si varianty bez šupky (napríklad červená šošovica), ktoré nenadúvajú sú ľahko stráviteľné a vhodnejšie aj pre deti.

Podľa ľudovej múdrosti je šošovica zdrojom a znakom hojnosti.  Preto je v mnohých rodinách neodmysliteľnou súčasťou jedálnička na nový rok.

PRÍPRAVA: Šošovicu nemusíme, ale môžeme namočiť do vody pred varením. Skrátime tým čas varenia a hlavne znížime obsah látok blokujúcich vstrebávanie živín. Po namočení vodu scedíme, zalejeme čistou vodou a varíme do mäkka 20-30 minút, v závislosti od spôsobu ďalšieho použitia. Solíme až po uvarení, inak sa predĺži doba varenia.

Varíme z nej typickú polievku alebo prívarok na kyslo,  môžeme pripraviť chutný šalát, nátierky či karbonátky. Tento druh šošovice sa dá použiť na nakličovanie.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.