U Vážky

Slovenský hrach zelený polený 250g

Kód 0001403
  • Bezlepkové

Je dobrým zdrojom bielkovín, škrobov a vlákniny. Obsah bielkovín je v čerstvom a suchom hrachu rozdielny. Kým čerstvý hrach obsahuje 5-6 gramov, suchý obsahuje 20-25 gramov (na 100 g). Vďaka obsahu vlákniny (rozpustnej i nerozpustnej) konzumáciu hrachu podporuje  zdravé trávenie, znižuje vstrebávanie cholesterolu a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Hrach má nízky glykemický index (varením stúpa). Škroby ktoré obsahuje sú dobrým zdrojom okamžitej energie. Z vitamínov obsahuje A, K, C, kyselinu listovú a ďalšie vitamíny skupiny B, z minerálov najmä draslík,mangán, železo a meď.

0,38 €
Objednavky, ktoré budú objednané do 13.5 23:59, budú doručené 15.5. medzi 15:00 a 20:00.

Práve si pozerá 4 ľudí

Viac ako 5 ks na sklade

Viac o produkte

Krajina pôvodu: Slovensko

Zloženie: Hrach zelený polený

Skladujte uzatvorené na suchom, tmavom a chladnom mieste

Výživové hodnoty:

1 236 kJ / 302 kcal, tuky: 1,4g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,3g, sacharidy: 41g, z toho cukry: 3,5g, bielkoviny: 23g, soľ: 0,06g, vláknina: 17g

Hrach siaty  je jednoročná rastlina z čeľade bôbovité pochádzajúca z východného Stredomoria. Patrí medzi najstaršie a najrozšírenejšie strukoviny. Konzumuje sa v 3 rôznych fázach zberu. Vo forme mladých luskov (cukrový hrach) a mladých mäkkých zŕn ako zeleninu a po dozretí a usušeni konzumujeme ako strukovinu.

Zelený polený hrach má výraznejšiu zemitú chuť a jemnú textúru. Hovorí sa o ňom ako o zelenej perle na silné svaly a pevné nervy  (vďaka obsahu bielkovín a vitamíom skupiny B).

Hrach siaty, ako aj ďalšie strukoviny, obsahuje antinutrienty, ktoré bránia vstrebávaniu živín alebo môžu spôsobovať alergické reakcie. Preto je dôležité účinky týchto látok  znížiť namáčaním, varením klčením alebo fermetáciou.

Gregor Johann Mendel, mních a prírodovedec, zakladatel genetiky robil svoje pokusy práve na hrachu. Výsledkom jeho pokusov bolo definovanie základných zákonov dedičnosti.

PRÍPRAVA: Hrach zelený polený sa uvarí rýchlo a nie je potrebné ho namáčať, stačí prepláchnuť. Namočením bude však ľahšie stráviteľnejší. Jednu šálku hrachu varíme s troma šálkami vody kým nezmäkne, približne 30 minút.  Po dovarení stačí rozmixovať na pyré alebo hustú polievku.

Vhodný na prípravu polievky, kaše či nátierok. Nie je vhodný na nakličovanie.

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.