Pohánka lúpaná tmavá 250g
U Vážky

Pohánka lúpaná tmavá 250g

Kód 0002527
  • Bezlepkové

Pohánka je pseudoobilnina pochádzajúca z juhozápadnej Číny, z oblasti Himlájí. Do strednej Európy sa dostala cez Rusko a Ukrajinu. Pestuje sa ako potravina, krmovina, medonosná rastlina a liečivo. Je prírodným zdrojom rutínu.

Má vysoký obsah komplexných sacharidov, vlákniny a rutínu, ktorý stimuluje účinok vitamínu C, zvyšuje pružnosť ciev a žíl. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a rozširovať cievy. Obsah proteínu je nižší, ale vďaka vyváženému pomeru aminokyselín je proteín veľmi kvalitný, i keď sa môže horšie vstrebávať kvôli antinutrientom, ktoré pohánka obsahuje. V porovnaní s ryžou a pšenicou je pohánka bohatšia na minerály a antioxidanty. Je prirodzene bezlepková.

Objednavky, ktoré budú objednané do 28.10 23:59, budú doručené 30.10. medzi 15:00 a 20:00.

Viac o produkte

Rozdiel medzi tmavou a svetlou pohánkou je v technologickom spracovaní. Kým svetlá pohánka sa spracováva mechanicky, tmavá je lúpaná pomocou vysokej teploty, povrch jemne skaramelizuje a je tmavý. Po uvarení tmavá pohánka ostáva sypká a má chuť po orieškoch. Tepelná úprava trvá kratšiu dobu. Mechanicky lúpaná má však vyššiu biologickú hodnotu.

ZAUJÍMAVOSTI: Z pohánkových šupiek i vňate, ktoré sú bohaté na rutín, môžete pripraviť čaj pre zdravé cievy. Jednu lyžicu sušenej zmesi zalejte šálkou horúcej vody a nechajte ¼ hodiny lúhovať. Popíjajte v priebehu dňa. Do čaju môžete pridať ďalšie bylinky, napríklad mätu, šípky či rakytník, ktoré sú bohaté na vitamín C a tým podporujú vstrebávanie rutinu.

PRÍPRAVA: Pohánku prepláchneme studenou vodou. Pri varení dodržiavame presné dávkovanie vody, aby sme nemuseli zlievať vodu (stratí rutín). Na 1 diel pohánky pridáme 1,5 dielu vody, trochu soli a lyžicu oleja. Privedieme do varu, povaríme 2 – 3 minúty, vypneme a necháme dôjsť pod pokrievkou.

POUŽITIE: Pohánku podávame na sladko aj na slano. Je vynikajúcou alternatívou ovsených vločiek, vhodná ako príloha, môžeme ju pridať do polievok, fašírok či placiek, do rizota, šalátov, pomazánok i do sladkých nákypov a lievancov.

Skladujte pri teplote do 25°C a relatívnej vlhkosti vzduchu do 75%

Zloženie: Pohánka lúpaná

Výživové hodnoty:

1 436 kj / 343 kcal, tuky: 3,4g, z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,74g, sacharidy: 71,5g, z toho cukry: 1,4g, bielkoviny: 13,3g, soľ: 0,0025g

Krajina Pôvodu: Poľsko

Informácie o trhovníkovi

U Vážky

Bratislava

Vážka je symbolom prírody, znovuzrodenia a transformácie. Vnímame to ako transformáciu našu, ale aj transformáciu celého ľudstva. Sme Vážka, pretože si vážime a vážime. Vážime si zdravie, prírodu, potraviny, našich zákazníkov a dodávateľov, harmonické medziľudské vzťahy  a vážime si zodpovedný prístup.  Zároveň vážime a tiež vy vážite potraviny, drogériu a kozmetiku v množstve aké potrebujete a to všetko bez zbytočných obalov.

Inšpirujeme našou cestou. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie. Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody...Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné a obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.  Našu predajňu so širokým výberom nebalených potravín, kozmetiky a drogérie nájdete v Bratislave.

Komentáre (0)

Momentálne nie sú žiadne recenzie zákazníkov.